Život v Nemecku alebo ako to v skutočnosti funguje

Už je to nejaký ten rok čo sme sa rozhodli skúsiť nový život v Nemecku. Byt s hypotékou sme predali, zbalili pár kufrov, krabíc a našich dvoch synov vo veku 1 a 3 roky a vyrazili. Napriek celoživotným putám k rodine a priateľom sme tento krok podnikli s presvedčením, že je to správna vec.

Úprimne, nebolo mi všetko jedno. Bol som síce nadšený zo zmeny, ale predsalen... Rodičia ďaleko, žiadni blízki priatelia či známi, deti budú musieť začať v novom prostredí, kde hovoria rečou, ktorej vôbec nerozumejú. Započul som aj názory, že je tam všetko oveľa drahšie, že samotný príjem ochudobňujú vysoké odvody, že je život v mnohom komplikovanejší. Mňa čakala navyše slušná jazyková bariéra (keďže som svoj študijný potenciál orientoval na angličtinu).

Našťastie sme s manželkou dobrodružné povahy a deti brali presun do novej krajiny ako výlet. Presnejšie, mladší syn si neuvedomoval vôbec nič. Podstatné pre neho bolo, že sme boli všetci spolu a inak bol svet "gombička".

 

Tak aký je vlastne život v Nemecku?

Neviem, či je 15 mesiacov pobytu v tejto krajine dostatočný čas na názor, ale napriek tomu som si ho po 35-tich rokoch života na Slovensku vytvoril.

 

Nemci sú disciplinovaní

Ak by som mohol ich spôsob života pretvoriť do akéhosi motta, znelo by asi takto: „Pravidlá platia pre všetkých“. Nemci sú všeobecne známi svojou precíznosťou. A to platí skutočne vo všetkom. V čase príchodu a odchodu do a z práce, (majú výrazne nepriateľský vzťah k nedochvíľnosti v tom najširšom možnom kontexte - stretnutia, rodičovské združenia, návštevy...), v dodržiavaní maximálnej povolenej rýchlosti a dopravných značiek všeobecne, v platnosti ústnych dohôd, v dodržiavaní systému bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (zásadne ho rešpektuje každý, od najvyšších šéfov po posledného pomocného pracovníka bez výnimky), v dodržiavaní platobných termínov a dalo by sa pokračovať do nekonečna.

 

 

 

Nemci nedopustia zneužívanie sociálneho a zdravotného systému

Vypísať sa na "maródku" z dôvodu prípravy na nejakú skúšku v škole, potreby niečo si vybaviť či akékoľvek aktívne činnosti počas pracovnej neschopnosti sú nemysliteľné. Čo priamo súvisí s faktom, že je náhrada mzdy v prípade PN-ky v plnej výške. Platí teda, že systém dáva, ale neodpúšťa. Vyskytol sa aj prípad, kedy sa objavila na sociálnej sieti fotografia ženícha s nevestou na rukách

v období, keď bol dlhodobo práceneschopný z dôvodu zdravotných problémov s chrbticou. Zamestnávateľ okamžite rozviazal pracovný pomer z dôvodu zneužívania systému zdravotného poistenia. Ak by mal problémy s chrbticou, nemohol by nevestu na ruky vôbec vziať. Nápad zdieľať tento šťastný okamih na internete bol každopádne za všetky drobné. Dôvody na poskytovanie rôznych sociálnych dávok sú pravidelne preverované a poberateľ sa musí podrobiť skúmaniu jeho situácie vždy, keď to daný úrad vyžaduje.

 

 

 

"Multi-kulti" život Nemcov

Cudzincov je tu obrovské kvantum. Dokonca si začínam myslieť, že sú na tom Nemci s demografickou predpoveďou ešte horšie, ako si nahlas pripúšťajú. Na druhej strane, (podľa slov nemeckých rodákov z dôvodu minulosti národa) sú obdivuhodne tolerantní voči všetkým ostatným národnostiam. Formuláre na úrade som našiel nielen v tradičnej angličtine a turečtine, ale aj v českom jazyku. Plne človeka akceptujú, sú ochotní, milí a všemožne v začlenení pomáhajú. Ja viem, možno je to iba naoko, ale niekedy to pre príjemný pocit stačí. Preto konštatujem, že ak človek vynaloží snahu v štúdiu jazyka, spravidla sa stretne s podaním pomocnej ruky.

 

 

 

Nemci a systém

Paráda. Elektronická štátna správa, dokumenty a zmluvy cez internet, okamžité spätné väzby, dostatočný časový priestor na reklamácie a aplikovanie zmien v zmluvných vzťahoch, ústretovosť úradníkov. Okrem iného pre mňa obrovské plus - stretnúť Nemca, ktorý nevie hovoriť plynule po anglicky, je výnimočné. Angličtina je druhý, evidentne často používaný jazyk (alebo majú vynikajúce metodické postupy, ako ju učiť tak, aby boli ľudia kedykoľvek schopní v angličtine reagovať).

 

via GIPHY

 

 

Nemci a zdravotný systém

To je téma na dlhšiu debatu. Ak by som ale zhrnul základné rozdiely, spomenul by som, že zdravotná starostlivosť je pre deti do 18 rokov bezplatná vrátane liekov. Okrem toho ordinujú lekári dlhšie, ako na Slovensku. Ambulancie praktických lekárov a špecialistov sú pre ľudí otvorené do neskorých popoludňajších hodín, niekoľkokrát v týždni aj do večera. Ošetrenie zubov bolo bez doplatkov. Týždeň po návšteve zubára mi dokonca prišiel od poisťovne list s poďakovaním, že si dávam na chrupe záležať a ponúkajú mi preplatenie profesionálneho vyčistenia zubov (rozumej bielenie) v hodnote 54 Eur a k tomu benefit v podobe permanentky do miestneho fitnesscentra.

 

 

 

 

Rozmýšľate nad prácou v Nemecku aj vy, ale stále máte otázky?

Pokojne nám napíšte na tomto odkaze. Radi vám pomôžeme.

 

 

Ďalšie blogy

  Ako je to s prídavkom na dieťa (Kindergelt) v Nemecku?  
pridavok na dieta uvodny obrazok - jozi vypisuje tlacivo
  Sú potraviny v Nemecku drahšie ako na Slovensku?
ceny potravin v nemecku uvodny obrazok jozi s nakupom
  Ako sledovať slovenské a české stanice v Nemecku
Ako sledovať slovenské a české stanice v Nemecku cover Joži šteluje televízor
Zasiahla pandemická situácia vycestovanie za prácou do Nemecka?
Pandemicke_opatrenia_v_nemecku
  Štátne sviatky v Nemecku 2020
  Veľkonočné tradície v Nemecku  
velkonocne tradicie v nemecku uvodny obrazok - jozi s velkonocnym kosikom